Dodana: 1 luty 2007 08:51

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:51

Regionalne Centrum Kształcenia w zakresie Turystyki Aktywnej

13 października 2006 zainaugurowano działalność „Regionalnego Centrum Kształcenia w zakresie Turystyki Aktywnej” w Supraślu przy ul. Piłsudskiego 64 (budynek Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa).




Centrum jest znaczącym krokiem w realizacji strategii rozwoju województwa i szansą na aktywizację zawodową młodzieży w zakresie turystyki aktywnej ze szczególnym uwzględnieniem turystyki konnej.

Prezentacja - do pobrania

Uroczystość otwarcia Regionalnego Centrum Kształcenia w zakresie Turystyki Aktywnej uświetnił chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Violetty Bieleckiej...

...oraz wystawa fotografii Wiktora Wołkowa „Podlaskie skarby Natury” z Galerii Samorządowej Województwa Podlaskiego.

A zaczęło się wszystko w 1997 roku, kiedy to do Supraśla przybył Jean-Pierre Morrin, dyrektor Stowarzyszenia Kształcenia Powszechnego "Les Campanettes", i zaproponował, by na bazie Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa stworzyć placówkę kształcącą techników hodowli koni i turystyki konnej aktywnej. Kosztem 3-ch milionów złotych wybudowano w miejscu starej szkolnej hali maszynowej nowoczesną ujeżdżalnię koni. 75% kosztów pokryła Unia Europejska, pozostała część sfinansowana została przez Powiat  Białostocki, rząd francuski i budżet państwa. Uruchomionio unijny program Leonardo da Vinci, dzięki któremu rozpoczęła się wymiana młodzieży i staże we Francji i w Polsce.
Początki wspólnych działań przypomniał w swoim wystąpieniu przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Zbigniew Krzywicki dziękując jednocześnie stronie francuskiej za pomoc w realizacji projektu. Zbigniew Krzywicki wskazał na na mały punkt, który pojawił się na mapie województwa podlaskiego w miejscu, gdzie zaznaczony jest Supraśl. To rysunek konia symbolizujący, że miejscowość ta to także ośrodek hodowli koni i turystyki konnej. Stwierdził, że dzięki inwestycji trwać będą lata świetności szkoły. Starosta Powiatu Białostockiego Wiesław Pusz powiedział, że nowy obiekt to wielka szansa dla rozwoju Supraśla jako uzdrowiska. W ramach hipoterapii pracować się tu także będzie z osobami niepełnosprawnymi. Przewoniczący Rady Powiatu przekazał dyrektorowi placówki Podkowę Szczęścia.


Uroczystego przecięcia wstęgi dokonują Christian Derafour - dyrektor Departamentu Młodzieży i Sportu francuskiego MSZ, dyrektor szkoły Wacław Muszyński...


...oraz Jean-Pierre Morrin (w środku) i Zbigniew Krzywicki (z prawej).


Ujeżdżalnia w Supraślu


Jean-Pierre Morrin - pomysłodawca projektu

Współpraca pomiędzy Województwem Podlaskim i Departamentem Saône-et-Loire datuje się od 1997 roku. Jej celem było sprzyjanie rozwojowi lokalnemu oraz kształcenie młodzieży w zakresie turystyki aktywnej.

Od 2000 roku prowadzone były analizy w Powiecie Białostockim (Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Supraślu), które wykazały potrzebę wprowadzenia na tym terenie kształcenia zawodowego młodzieży z zakresu turystyki aktywnej i tym samym zwalczania bezrobocia w środowisku wiejskim.

W efekcie doszło do otwarcia wspomnianego „Regionalnego Centrum Kształcenia w zakresie Turystyki Aktywnej” przy Zespole Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Supraślu. Projekt ten został wysoko oceniony przez francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które w ramach działań związanych ze współpracą zdecentralizowaną przyznało dofinansowanie na jego realizację.


Centrum Edukacji kształcić będzie specjalistów z dziedziny turystyki konnej

Partnerami przy przygotowaniu i wdrażaniu projektu są ze strony francuskiej: Rada Generalna Departamentu Saône-et-Loire, Stowarzyszenie Kształcenia Powszechnego AEP „Les Campanettes” oraz ze strony polskiej: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Starostwo Powiatowe w Białymstoku, Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Supraślu.


Nowy hipodrom w Supraślu




Sceny z uroczystego otwarcia hipodromu

***
Oto inne przykłady współpracy pomiędzy Województwem Podlaskim i Departamentem Saône-et-Loire:

Każdego roku, zorganizowane było przynajmniej jedno konkretne zadanie w ramach tej współpracy, którą władze Saône-et-Loire określiły jako wzorcową. Zostały zorganizowane następujące inicjatywy:

- 1999 rok:
Roczny staż z zakresu turystyki aktywnej w Bresse Bourguignonne dla 6 osób z Województwa Podlaskiego zrealizowany w ramach programu Leonardo da Vinci „Polska” n°PL/99/1/009/PLI.1.26/FPL.

2001, styczeń:
Miesięczny staż w Radzie Regionu Burgundii oraz Radzie Generalnej Departamentu Saône-et-Loire zorganizowany dla 4 urzędników z Woj. Podlaskiego miał na celu przygotowanie kadr do realizacji projektów z zakresu rozwoju obszarów wiejskich – turystyka aktywna, oraz nawiązanie ścisłej współpracy z władzami tego regionu. Staż był finansowany przez UKIE, Fundację Francja-Polska, Radę Regionu Burgundii oraz Radę Generalną Departamentu Saône-et-Loire. Podsumowaniem stażu było opracowanie projektu dot. modernizacji drogi leśnej Supraśl-Surażkowo na potrzeby ścieżki rowerowej, jej promocję oraz animację. Projekt ten został wykorzystany do opracowania sieci ścieżek rowerowych przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną.

2001 rok, listopad:

Nawiązanie współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Kształcenia Powszechnego „Les Campanettes” (Departament Saône-et-Loire) i Zespołem Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Supraślu w zakresie  utworzenia struktur niezbędnych do nauczania zawodów związanych z hodowlą koni, jeździectwem oraz innymi formami turystyki aktywnej (narciarstwo biegowe, kajakarstwo, turystyka piesza i rowerowa). Wykazano konieczność utworzenia „centrum”, mającego na celu kształcenie młodzieży na wykwalifikowanych profesjonalistów, którzy zajmowaliby się prowadzeniem i organizacją turystyki aktywnej na terenie Województwa Podlaskiego.

2002 rok, październik:
Stowarzyszenie Kształcenia Powszechnego „Les Campanettes” we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego i Zespołem Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Supraślu opracowało projekt dot. wymiany młodzieży p.t. „Od wymiany do współpracy”, który został złożony w ramach Programu Leonardo da Vinci w styczniu 2003r. W ramach projektu 12 uczniów z klasy o profilu „hodowca koni” odbyło 2-miesięczny staż zawodowy w ośrodku jeździeckim „Les Campanettes”  w Departamencie Saône-et-Loire, który zakończyły się egzaminem oraz uzyskaniem dyplomu.

2003 rok, listopad:
Podczas wizyty delegacji oficjalnej Województwa Podlaskiego
w Departamencie Saône-et-Loire podpisano protokółu współpracy pomiędzy regionami; podsumowano pierwszą edycję stażu zawodowego młodzieży z Województwa Podlaskiego w Ośrodku Jeździeckim Les Campanettes; zainicjowano współpracę z takimi instytucjami Departamentu Saône-et-Loire jak Europejska Galeria Lasów oraz Centrum Przyrodnicze EDEN.

 

Od 2004 roku współpraca pomiędzy Województwem Podlaskim i Departamentem Saone-et-Loire koncentruje się głównie na realizacji wpsomnianego projektu utworzenia „Regionalnego Centrum Kształcenia w zakresie Turystyki Aktywnej”.
Ponadto Lokalna Grupa Działania Leader+ z Bresse Bourguignonne (Departament Saône-et-Loire) zainicjowała prace nad projektem „Zrównoważony rozwój turystyki – przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i kształcenie młodzieży”, do którego zaprosiła Starostwo Powiatowe w Białymstoku. Projekt będzie obejmował między innymi promocję potencjału turystycznego Województwa Podlaskiego we Francji i Departamentu Saône-et-Loire w Polsce.

W 2007 roku planowana jest również wystawa fotogramów podlaskiego artysty fotografika Wiktora Wołkowa w  Centrum Przyrodniczym EDEN w Departamencie Saône-et-Loire. Wystawa wpisuje się w projekt promocyjny województwa „Czas na Podlaskie”, zapoczątkowany w Parlamencie Europejskim w Brukseli w dniach 6-9 czerwca 2006 roku.

Szczegółowe informacje, Biuro Współpracy z Zagranicą UMWP Białystok, tel. 74-97-444.

Patroni medialni:


 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook